Barbarians - gra strategiczna online

Barbarzyńcy to klasyka gier strategicznych. Znana już wcześniej jako gra komputerowa, obecnie doczekała się wersji internetowej. Tematyka gry to budowa królestwa i podboje sąsiednich plemion, czyli temat znany już z gier Settlers, Plemiona czy Cywilizacja. Gra Barbarians w porównaniu ze swoimi poprzednikami staje się coraz bardziej popularna, z powodu dobrze zaplanowanych strategii i pasjonujących scen walki.

Gracz rozpoczyna zabawę od budowy swojej wioski, na początku musi zadbać o kopalnie i tartaki, aby mieć surowce do budowy i prowadzenia walk. Kolejnym etapem jest budowa koszar i szkolenie wojska. Dobra armia daje większe zyski z podbojów niż można samemu wyprodukować. Równolegle ze szkoleniem żołnierzy trzeba budować fortyfikacje i stawiać machiny wojenne. Jeśli gracz o tym zapomni to jego królestwo zostanie szybko napadnięte i ograbione ze złota i surowców.

Każdy element w królestwie trzeba wybudować i następnie usprawniać jego możliwości. Fort dobrze uzbrojony będzie się skutecznie bronił podczas ataku wrogich plemion, pod nieobecność gracza.

Najbardziej fascynujące są wyprawy na inne zamki. Gracz ma do dyspozycji oddział wojska i musi w krótkim czasie dobrze ich rozlokować aby skutecznie przeprowadzili atak. Sama walka trwa tylko 3 minuty. Jej skutecznośc polega na doborze rodzaju wojska do umocnień przeciwnika. Każdy żołnierz ma inne właściwości. Są zwykli rycerze specjalizujący się w walce w ręcz, którzy skutecznie zdobywają budynki wojskowe, lecz są mało odporni na katapulty.

Są złodzieje szkoleni tylko w grabieniu magazynów ze złotem i surowcami. Najbardziej odporni na atak są Tytani i Gnomy, jednak są bardzo powolni i nie do każdego rodzaju ataku się nadają. W walce na odległość specjalizują się łucznicy, można ich wykorzystać tam, gdzie na przeszkodzie stoi mór obronny. Jeszcze lepsze właściwości mają magicy. Rzucają magia na odległość większą niż mogą ich dosięgnąć katapulty lub magiczne wieże.

Skuteczność napadu ocenia się w gwiazdkach. Za całkowite pokonanie przeciwnika gracz otrzymuje 3 gwiazdki i zabiera jego złoto i zapasy drewna. Za samo zdobycie zamku, już otrzymuje 1 gwiazdkę. Dodatkowo po zdobyciu fortu można otrzymać w nagrodę różne magiczne przedmioty przydatne do usprawnienia własnego magicznego kufla.

Nawet nieudane wyprawy, które odbierają punkty sławy, mogą przysporzyć najeźdźcy zdobycze w postaci złota i drewna. Gra nigdy się nie nudzi, stale powiększa się królestwo i jest ono ciągle umacniane aby skutecznie odpierać ataki wrogów. Dobry przywódca szybko wędruje na szczyty sławy w rankingu graczy i wzbudza w innych respekt i szacunek.