The Elder Scrolls - Recenzja gry

Zapowiada się na chwilę obecną mało ciekawie. HeroEngine, stworzony tylko po to, żeby ułatwić produkcję kolejnych klonów WoW to narzędzie cholernie archaiczne. Zdaję sobie sprawę z tego, że produkcja MMO trwa bardzo długo, ale gry tworzone na HeroEngine nie wyglądają lepiej niż 8-letni WoW i niezwykle mocno ograniczają twórców. Druga rzecz. Pełen voice acting. Rzecz bardzo fajna, ale niekoniecznie w MMO. Pełne udźwiękowienie kosztuje mnóstwo i jak pokazał przykład TOR powoduje zaniedbanie innych elementów. Znowu może się okazać, że po endgame nie będzie nic do roboty. Jeśli ma to być TES z czatem to ja podziękuję. Kolejna sprawa to system walki. Bardzo nie lubię hotkey-based combat. To jeden z głównych powodów, dla których nie grałem w żadne MMO więcej niż kilkadziesiąt godzin. TERA pokazała, że można zrobić w MMO świetny system walki (szkoda, że cała reszta tam leży). Dopisuję grę do listy produkcji, na które czekam, żeby usiąść z popcornem i zobaczyć jak upadaja.

Jako fan TES-ów będę grze się przyglądał, ale z drugiej strony nie mogę się odpędzić od myśli, że Bethesda zaliczy z TES Online spektakularną klapę. Wiem, że Skyrim też przed premierą był skazywany na porażkę, ale skoro nawet w The Old Republic gra mniej osób niż np. w Runes Of Magic, to naprawdę zaczynam się obawiać o los tego projektu. Niby mamy eksplorować ogromne obszaryTamriel, ale czy w MMO eksploracja będzie tak udana jak we wszystkich singlowych Elder Scrollsach? No i te spadające kotwice też wywołują ambiwalentne odczucia. Zagrać zagram, ale wolałbym TES VI albo Morrowinda w HD .

To że chcą zrobić oblężenie zamku, które wygląda jak oblężenie, a nie jakby ci kumple pod dom przyszli (Bitwa pod Brumą), to chyba nie powód żeby od razu umniejszać znaczenie TESO. Owszem, w porównaniu z poprzednimi odsłonami to słabo wypada, ale to tylko wtedy gdy zestawimy TESO z Morrowindem, Oblivionem lub Skyrimem. To że nazwa i lore są wspólne nie oznacza że można je porównywać jakby działały na tych samych zasadach. MMO musi się różnić.