NES - Turbo Oldschool

Nintendo Entertainment System (NES) na zawsze pozostanie w umysłach graczy. Sam osobiście emanuję w jej stronę ciepłem i darze ogromna sympatia. W sumie, dlaczego? Przecież wygląd i wykonanie odrzuca. Wielki i do tego dosyć spory kwadrat w odcieniach szarości. Nintendo pewnie zatrudniło do pomocy brodatego drwala, który wyrąbał im kawałek drewna i siekiera wyrównał krawędzie. Skośnoocy nie powalili na kolana z designem, które jest bardzo minimalistyczne i do bólu staroświeckie. Kartridże z grami są wielkie i po prostu brzydkie. Ech gdyby jeszcze chciały współpracować z konsola. Nie raz zdarzało się, że z wypiekami na twarzy wpycham do Niny mojego wąsatego przyjaciela Mariana, a on mi bezczelnie pluje w twarz i pokazuje Fuck You swoja spasiona ręką. Taaak, gra nie chce działać! Wiec, co robi posiadacz NES'a? Nerwowo wyciąga kartridż i dmucha, chucha, przeciera blaszane styki mrucząc pod nosem niczym doktor Frankenstein słowa "ożyj, powstań potworze". Kilka słów o padzie. Tutaj także nie czeka nas niespodzianka. Jest on kanciasty i nie poręczny. Wyposażony w krzyżak, przyciski START, SELECT i oszałamiającą liczbę 2 guzików odpowiedzialnych za akcje. Wow! Takiego wachlarza możliwości w sterowaniu postacią dawno nie doświadczyłem. Podsumowując wygląd konsoli jest po prostu do dupy.

Przejdźmy do bebechów konsoli i przyjrzyjmy się jej specyfikacji:

# Procesor: 8-bitowy procesor typu 6502 - 1.79 MHz NTSC, 1.66 MHz PAL
# Procesor graficzny (GPU): 5.37 Mhz
# Pamięć: 2kB RAM, 2kB video RAM + dodatkowa na kartridżu
# Grafika: Rozdzielczość 256X224 NTSC, 256x240 PAL, max. 64 sprite'y o rozmiarze 8x8 lub 8x16 pikseli
* 53 kolory (w tym 5 odcieni szarości), 25 wyświetlanych równocześnie, 4 na sprite
# Dźwięk: 5-kanałowy dźwięk mono (1 kanał szumów, 1 PCM i 3 dźwiękowe)
# Nośnik danych: kartridż 60 pinów (Japonia), 72 piny (USA i Europa)
# Pojemność nośnika: od 8 Kb (Galaxian) do 4 Mb (np. Dragon Warrior 4). Niektóre nielicencjonowane gry zajmowały więcej.

Hmmm. Nie powala na kolana. Zresztą, czego można się spodziewać po konsoli wydanej w 1983 roku. Wiec nie bądźmy sadystyczni. Zapewne dzieciaczki już porównują dane techniczne do swoich mega wyjebanych w kosmos Xboxów. Drapiąc się po głowie i zastanawiając jak na takim gównie można grać! Oferującym grafikę w tak niskiej rozdzielczości i do tego bez HD. Skandal! Ech ta dzisiejsza młodzież. Grafika nie jest najważniejsza do cholery! Pora na kilka słów o dźwięku. Owszem konsola potrafi ku waszemu zdziwieniu wydawać cos z głośniczka telewizora wiec podnieście swoje szczęki z podłogi. Wiadomo nie spodziewajmy się cudów. Muzyka w Dolby Surround? Niestety melodia płynie do waszych uszu krystalicznym i czystym jak łza dźwiękiem Mono.

Konsola jak to konsola służy do grania wiec wypadałoby sprawdzić jak się sprawuje w akcji. Akurat w tej kwestii nic się nie zmieniło do dziś. Siadamy przed telewizorem, bierzemy w łapska pada i wpatrujemy się jak ogłupieni w ekran. Aż tu nagle uświadamiamy sobie ze cofamy się do lat przeszłości, kurczymy się i młodniejemy. Wyobrażamy siebie sprzed wielu lat, kiedy nie w głowie nam genitalia koleżanek z klasy, zero problemów na głowie i zmartwień dnia codziennego i dorosłego. Zbieraliśmy się z kumplami z podwórka po arcyważnym meczu piłki nożnej i siadaliśmy przed konsola. Nie po to by pochwalić się super nowa gra z oszałamiającą grafika czy nowym odblokowanym osiągnięciem. Lecz po to by świetnie się bawić, rywalizować ze sobą lub wyręczyć przyjaciela w przejściu trudniejszego poziomu.

Podsumowując. Nintendo Entertainment System lub, jak kto woli Pegasus. Nie jest konsolą do dupy. Wstydem było by tak twierdzić i zbeszcześcić "zabawkę" z naszego dzieciństwa, która ukształtowała, w jakimś stopniu nas graczy. Traktujmy ja jako rzecz kultowa i czasem wracajmy do niej. W Internecie można znaleźć właściwie wszystkie tytuły i odpalić na emulatorze. Jeśli poczujemy się zmęczeni obecnymi grami w większości posiadającymi tylko bajeczną oprawę i nastawionymi na komercję, dajmy szanse staruszkowi i powróćmy, choć na chwilę do starych dobrych czasów.