Pokemon - recenzja gry

Gra świetna. Powrót do dzieciństwa (w końcu to remake gry starej jak DaibloII)

Szczególnie pochwalić muszę pokewalker. Nintendo powinno dostać jakąś nagrodę za walkę z otyłością u dzieci (gdyby jeszcze dla ameryki zwiększyli ilość wymaganych kroków na poszczególne pokemony to by na Nobla pokojowego zarobili). Wchodzisz do jaskini. Mostkiem prosto, potem w prawo na most i znowu prosto mostem. Potem dajesz Rock Climb i złazisz na dół. Idziesz w lewo, aż do schodów od których idziesz znowu prosto. Po drodze masz jednego Ace Trainera i za nim wchodzisz na lewo na schodu i znów w lewo do nowej lokacji. Tam obierasz drogę w dół i używasz Rock Smash na kamieniach, a nieco dalej Strength na kolejnych. Potem w lewo, kolejne kamienie (znów Strength i Rock Smash na tych na dole), potem znowu w dół, potem w prawo, walka z trenerem, potem na prawo Strength na środkowym kamieniu i idziesz do góry (walka z weteranem) i schodami w prawo do nowej lokacji. Schodami w prawo aż do pierwszego zapadliska w dół, gdzie używasz Rock Climb. Na dole kawałek w lewo, potem do góry, potem prawo i walka z Blackbeltem i dalej prawo do schodów do nowej lokacji. Tam obierasz jedyną, słuszną drogę w prawo i wchodzisz do wody, lądujesz na niewielkim skrawku po prawej, gdzie czeka cię kolejna walka. Po niej płyniesz prosto i używasz Waterfall na górnym wodospadzie. Po nim płyniesz w lewo, potem kawałek lądu (walka), potem znowu wodą w dół i schodami po lewej do następnej lokacji. Tam idziesz w prawo, potem przed dziadkiem (znowu walka) idziesz na południe, później wschód i używasz Rock Climb na zapadlisku. Potem cały czas prosto (walka z trenerem) i aż do wyjścia. Proste, nie?

Nie powiedziałbym że jestem jakoś specjalnie nakręcony (pewnie dlatego że nie mam 3DS'a), ale informacje o nowych Pokach śledzę na bieżąco i z ciągłym zainteresowaniem. Lubię Pokemony, mam DS'a na którym dalej zdarza mi się pograć w SoulSilver, i myślę że w nowe Poki też kiedyś zagram. Zapowiadane zmiany są naprawdę sensowne, zwłaszcza nowa praca kamery, bardziej dynamiczne przedstawienie walk (coś jak Pokemon Stadium na N64, tylko lepsze), nowe stworki do złapania, i wiele więcej. Nie jest to rewolucja, ale ogromny skok jakościowy w znanych i niezmienionych realiach.

Problemem jest jak na razie sam 3DS. Niestety, ale na ten moment w bibliotece gier na tą konsole nie ma kompletnie nic co by mnie zachęciło do jej zakupu. RE: Mercenaries okazało się średniakiem, Revelations lada dzień ukaże się na PC, Zelde ukończyłem lata temu na N64, a Etrian Odyssey 4 jest trudno dostępny w Polsce. Szkoda mi tyle kasy na konsolę, na którą nie ma interesujących mnie gier, dlatego pewnie obejdę się smakiem jeśli chodzi o nowe Pokemony. Z tego co wiem razem w obu wersjach można mieć wszystkie poki. Nie stanowi to problemu, ponieważ GTS działa bardzo dobrze i można wymieniać się w mgnieniu oka. Na pewno nie każdego pokemona można złapać np. nie można chyba złapać Ghastliego, ale można za to złapać Hauntera, więc nie ma problemu ze "zrobieniem" mniejszego stworka. Jak wcześniej napisałem nie mogę lub nie wiem jak zdobyć koło 40 poków z pierwszej generacji. Z całych 150 nie jest to duża strata, a poza tym właśnie wymieniłem się Staryu za Shelldera, którego nie mogę złapać normalnie. Zdobyć można raczej każdego pokemona, w taki czy inny sposób.


KLONOWANIE POKEMONÓW

Jak wiemy, w wersjach Blue/Red/Yellow/Green nie za bardzo da się cokolwiek sklonować. Jednak jeśli, mimo wszystko, chcemy mieć klon któregoś z pokemonów lub powiększyć mu poziom za pomocą sklonowanego Rare Candy należy wykonać proste polecenia:

Weź game boya kolegi. Ważne jest aby on grał w nowszą grę (S/G/C). Przenieś pokemona, którego chceż sklonować, lub podwiększyć mu level, do jego gry. A tam już śmiało możesz klonować! Niech Twój kolega da Twemu pokusiowi sklonowane rare candy, lub niech sklonuje Ci poka i znowu zamiana! Pok wraca do Twojej gry!

UPARTY PIKACHU

Jak wiadomo, w Yellow, Pikachu za nic nie chce przemienić się w Raichu. Jeśli go sklonujesz, jego klon także będzie takim samym uparciuchem. Więc jeżeli chceż mieć Raichu, najlepiej wymień jakiegoś pokemona za Pikachu z innej wersji gry.

JAPOŃSKA WERSJA

Niektórzy myślą, że aby zdobyć Mew wystarczy przenieść go z japońskiej wersji. Niestety: japońska wersja nie jest kontatybilna z wersją angielską i nic nie można z niej przenieść:(

BRAKUJĄCE POKUSIE

Czasem, aby mieć jakiegoś pokemona, należy wymienić się z kimś, kto posiada odmienną wersję gry, od naszej. Często zdarza się, że chodzimy po grze szukając jakiegoś okazu, nie wiedząc, że w naszej edycji jest on nie do złapania.

Pokemony nie występujące w wersji Red:

Sandshrew, Sandshlash, Vulpix, Ninetales, Meowth, Persian, Bellsprout, Vipinbell, Victribell, Magmar, Pinsir.

Pokemony nie występujące w wersji Blue:

Ekans, Arbok, Oddish, Gloom, Vileplume, Mankey, Primeape, Growlithe, Arcanine, Scyter, Electabuzz.

Pokemony nie występujące w wersji Yellow:

Weedle, Kakuna, Bedrill, Ekans, Arbok, Raichu, Meowth, Persian, Koffing, Weezing, Jynx, Electabuzz, Magmar.

RARE CANDY

Jak wiesz, rare candy podnoszą poziom Twojego pupila o 1 level. W grze Red/Blue/Yellow nie znajdziesz ich zbyt dużo, dlatego radzę Ci zachować je na wtedy, kiedy Twój pokuś będzie już na wysokim poziomie, i potrzebna będzie coraz większa ilość punktów do osiągnięcia kolejnego stopnia. Jeśli zastosujesz trick opisany powyżej, pamiętaj, że zbyt częste karmienie poka tymi cukierkami powoduje, że pokemon jest nieco słabszy.

KASYNO I ŻETONY W CELADON CITY

Jeśli chceż, możesz spróbować swojego szczęścia na automatach. Lecz, jeśli naprawdę zależy Ci na jakiejś nagrodzie, radziłabym Ci kupić odpowiednią ilość żetonów. Możesz także wędrować po kasynie i naciskać "A", gdyż niektóre żetony leżą rozsypane na podłodze.

ŁOWY W BASENIE

W Cerulean City, w Gymie znajduje się basen. Możesz zarzucić wędkę i śmiało łowić. Może trafisz na wspaniały okaz pokemona?

Gdy udasz się do Safarii Zone, będziesz mijał jeziora. Także możesz spróbować szczęścia w wędkowaniu. Na:

-old rod złowisz takie poki jak Magikarp

-good rod Goldeen i Poliwag

-super rod Magikarp, Dratini oraz nawet Dragonair (w żółtej edycji).

GDZIE? Z KIM? - CZYLI WYMIANA POKEMONÓW W GRZE!

Red i Blue:

Trasa 2: Abra-- Mr.Mime

Cerulean City: Poliwhirl--Jynx

Trasa5: Nidoran (male)-- Nidoran (female)

Vermilion City: Spearow--Farfetch`d

Trasa 11: Nidorino-- Nidorina

Trasa 18: Abra--Lickitung

Cinnabar Island: Raichu--Electrode

Venonat--Tangela

Ponyta--Seel

Yellow:

Trasa2: Clefairy--Mr.Mime

Trasa5: Cubone--Machoke (ewoluuje w Machampa!)

Trasa11: Lickitung--Dugtrio

Trasa18: Tangela--Parasect

Cinnabar Island: Golduck--Rhydon

Growlithe--Dewgong

Kangaskhan--Muk.

UWAGA! Na jakim levelu oddacie swojego pokemona, na takim samym otrzymacie poka trenera, z którym robicie wymianę!

W Yellow zaś, w Cerulean City otrzymacie Bulbasaura, na drodze 24 dostaniecie Charmandera, a w Vermilion City (po zdobyciu Thunderbadge) - Squirtle`a.

ZADBAJ O OSZCZĘDNOŚCI.

W Cerulean City na samym dachu Marketu możesz zaopatrzyć się w lemoniadę, wodę sodową, wodę mineralną. Te produkty są o wiele tańsze od potionów, super potionów itp. i leczą więcej obrażeń pokemona. Po co więc tracić pieniądze?

ZATRZYMAJ EWOLUCJĘ!

Jeśli nie chceż, aby twó pokemon ewoluował, wystarczy, że podczas jego przemiany naciśniesz szybko "B". Pamiętaj, że po przekształceniu pokemony nie opanują niektórych ataków, lub uczą się ich znacznie później!

DAY CARE MAN

Niedaleko Celadon City, na trasie numer 5, mieszka Day Care Man. Możesz dać mu pokemona na szkolenie. Twojemu pokowi zwiększa się level , jednak nie masz kontroli nad uczeniem się nowych ataków oraz ewolucją.

ODZNAKI!

Zapewne zdziwisz się, gdy jakiś pokemon nie zechce Ciebie słuchać. Musisz mieć odpowiednią ilość odznak, aby pokusie wykonywały Twoje rozkazy:

CASCADEBADGE- posłuszne Ci będą pokusie, do 30levelu.

RAINBOWBADGE- wszystkie do 50 levelu

SOULBADGE- do 70 levelu

EARTHBADGE- wszystkie!

WIELKA RADOŚĆ PIKACHU

To się ma jedynie do wersji żółtej. Jeśli chcesz, aby Twój Pikachu był szczęśliwy możesz spełniać następujące warunki:

- jeśli podczas walki Pika zostanie podpalony lub otruty, natychmiast zastosuj środki medyczne

-trzymaj Pike zawsze w swej drużynie

-niech Pikachu zawsze walczy jako pierwszy, z innymi trenerami

-Pikachu będzie tym szczęśliwszy, ile zdobędzie doświadczenia.

PIERWSZY POKEMON GARY`EGO.

W Niebieskiej i czerwonej edycji Wasz rywal- Gary- wybierze pokemona mającego nad Twoim przewagę. Gdy wybierzesz Bulbasaura, on weźmie Charmandera. Jeśli zdecydujesz się na Charmandera, Gary wybierze Squirtle`a. Gdy Ty będziesz miał Squirtle, on zostanie właścicielem Bulbasaura.

W Yellow sprawa ma się inaczej. Jak wiadomo, Gary zwędzi Ci sprzed nosa Eevee, a Ty otrzymasz Pikachu. Eevee może ewoluować w Jolteona, Flareona i Vaporeona.

Jeśli przegrasz pojedynek w Lab. Prof.Oaka, może się zdarzyć, że Eevee, z czasem, zamieni się w Vaporeona.

Jeśli wygrasz walkę z Garym w Lab. i na zachód od Viridian City- Eevee zmieni się w Jolteona.

Jeśli wygrasz walkę w Lab. a przegrasz na zachód od Viridian- Eevee przekrztałci się w Flareona.

MISSINGNO- POKEMONOWY WIRUS!

Zapewne wielu z Was słyszało już o przedziwnym zjawisku występującym w grze Red/Blue, a mianowicie o pokemonie z numerem 000. Dokładnie niewiadomo skąd on się wziął w grze, jednak pewne jest, iż jest to niszczycielski wirus, który urachamia się, z chwilą, gdy go zobaczycie.

1) Jakim pokemonem jest Missingno?

Missigno jest pokemonem wodno- latającym. Posiada ATTACK na wysokim poziomie. Jednak reszta jest na bardzo niskim.

Defence- 33, Speed- 86, Special- 21. Tak więc widzicie, że nie potrzeba wcale silnego pokemona, aby dać Missingno radę. Kiedy spotykacie tego pokemona zna on dwa ataki: Water Gun i Sky Attack. Potrafi opanować TM: 01,02,05,06,09,10,11,13,14,17,18,19,20,25,27,29,44,45,49,50. Oraz HM: 01,02. Jest posłuszny.

2) Jak wygląda Missingno?

Niejak. To po prostu zbiór kresek i kropek. Nie przypomina żadnego pokemona.

3) W jaki sposób go złapać?

Najpierw należy porozmawiać z dziadkiem w Viridian City (ten, który uczył nas łapania pokemonów), potem lecieć na Cinnabar Island i pływać po prawej strone wyspy, tam gdzie ląd styka się z morzem. Nie wolno Ci walczyć z żadnym innym pokemonem, tylko czekasz na pojawienie się Missingno.

4) Jakie poki mogą się jeszcze pojawić?

Te które nie występują w wodzie, np. Ponyta albo Pidgey. Niektóre mają level większy od 100, np. 140. Gdy takiego złapiesz i stoczy on pierwszą walkę- jego level momentalnie wraca do 100. Możesz także trafić na dziwnego pokemona oznaczonego literką M i na 0 levelu. To także Missingno, tyle, że na poziomie zerowym.

5) Co dobrego wynika ze złapania Missigno?

Nie musisz go łapać. Wystarczy, że go spotkasz. Wtedy szósty przedmiot w Twoim plecaku będzie posiadał nieskończoną liczbę.

6) A jakie są złe strony zchwytania tego..chmm..pokemona?

Jest ich wiele. Po pierwsze, wirus niszczy Ci zapis Hall of Fame. Rysunki są zniekształcone a opisy poplątane. Po drugie, może zepsuc Ci się muzyka w grze. Po trzecie, podczas walki rysunki pokusiów mogą się całkowicie knocić. Po czwarte, Missingno może Ci skasować cały zapis gry. Po piąte, nawet jeśli nie złapałeś tego pokemona (wystarczy, że go ujrzałeś), nie wolno Ci wymieniać się już pokemonami z kolegą, gdyż wirus może się przenieść do jego gry przez Game Link Cable.

7) Mogą pojawić się inne pokemony. Nie tylko Missingno. Czy jest szansa na spotkanie pokemona-legendy, czyli Mew?

Nie. Zazwyczaj spotykasz te pokemony z którymi już walczyłeś.Niemożliwe, abyś dzięki trikowi na Missingno złapał Mew.