Risen - recenzja gry

Jak dla mnie ten tytuł jest najbardziej oczekiwaną grą w nadchodzących latach. To że licze na nią bardziej niż na Gothica 4 i Forseaken Gods, jest bardziej niż oczywiste. Z tego co wyczytałemw CDA i paru innych pismach, wiadomo że po raz kolejny wcielimy się w bezimiennego, ale już nie tego samego co w gothicu i wylądujemy na nieznanej, pełnej magi, dzikich stworów wyspie. Zapowiada się bardzo ciekawie, już się nie moge doczekać

Szczerze mowiac mam nadzieje, ze bohater, chociarz juz inny niz z poprzednich czesci, dalej pozostanie bezimienny. Pozwala to (mi przynajmniej) jeszcze lepiej wczuc sie w klimat i swiat gry. Wprawdzie momentami dziwne bylo, kiedy w Gothicu nigdy nie pytali nas o imie (albo bohater jakos inaczej ich pytanie zbywal), ale jak dla mnie to duzo pomagalo w klimacie poprzednich czesci. Po Risenie oczekuje rowniez wszystkiego co w pierwszym/drugim Gthicu + dosc dobrej oprawy audiowizualnej. Chcialoby sie tez, aby Piranhia poprawila niektore glupie bledy pojawiajace sie w Gothicach, utrudniajace czasami gre. Mysle ze wszystko to jest mozliwe do zrealizowania. W koncu team ten nabral juz duzo doswiadczenia i na pewno jest to juz inna ekipa niz przy tworzeniu pierwszego Gothica. Zatem zyczmy sobie gry, ktora bedzie najlepsza ze wszystkich dotychczasowych czesci. W to że będziemy grać bohaterką, a nie bohaterem to raczej nie wierzę. Z wywiadu z Piranha Bytes zamieszczanego na polskiej stronie Risen, dowiedziałem się że będzie więcej bohaterek niezależnych niż to miało miejsce w serii Gothic.

A zatem będą one odgrywały większą role. Jednak czy będziemy kierować poczynaniami "bezimiennej" o tym mowy nie było. W 90% stawiał bym na faceta.

Co ciekawe obszar po jakim będziemy się poruszać, będzie wielkością przypominać górniczą dolinę znaną z pierwszego Gothica. Co myślę że jest dobrą informacją. Bo dzięki tak małemu obszarowi, dostaniemy zapewne "odpicowane" lokacje, bogate w szczegóły. A przede wszystkim twórcy zajmą się tym co najważniejsze czyli fabułą i klimatem. Ciężkim klimatem. Bo na takie "brudne" cRPG jakim był Gothic (poza trójką) czekamy.

System walki ma być podobny jak w pierwszych 2 częściach Gothica. ( Dużo tu porównań do pierwszego Gothica, ale to cieszy. PB wraca do korzeni i najwyraźniej odcina się od nieudanej trójki )

Przedstawione zarysy fabuły, też wyglądają bardzo obiecujące. Inkwizycja, odcięta od reszty świata tajemnicza wyspa. Brzmi ciekawie. O czym w ogóle ma opowiadać Risen? Coś słyszałem że gracz będzie walczył z inkwizytorami rzecz jasna w obronie niewinnych A ty Kawalorn powinieneś się wstrzymać z tym "umarł gothic" poczekamy i zobaczymy jaki będzie G4.

Chociaż Gothic bez PB to nie Gothic i chyba jednak G4 z góry skazane jest na porażkę (ciągle tylko to gadanie grafika to potrafi grafika tamto :yucky: ). Tak czy siak zamiast G4 wolałbym kupić Risen, bo jeśli wszystko będzie OK to wygląda na to że będziemy mieli nie lada grę RPG. Dla mnie najważniejszą informacją o nowym dziele Piranha Bytes była wiadomość o wielkości wulkanicznej wyspy na której będzie działa się akcja - otóż twórcy twierdzą, że będzie ona wielkości wyspy Khorinis z G2 (prawdopodobnie bez Jarkendaru). Fakt ten nastroił mnie pozytywnie z tego względu, że wynikają z niego ciekawe rzeczy: Przede wszystkim można się spodziewać, że każde miejsce będzie tak samo łatwo rozpoznawalne jak w G2 (do dzisiaj gdy spojrzę na jakiegoś screena z tej gry, to zazwyczaj jestem w stanie stwierdzić gdzie mniej więcej został zrobiony), to samo odnosi się do NPC - zmniejszając ich liczbę twórcy zapewne postanowili uczynić ich bardziej charakterystycznymi (tak jak w G1/G2).

Kolejnym ciekawym faktem jest system podgildii znany nam z wcześniejszych Gothiców - możemy więc dołączyć tylko do jednej gildii (Inkwizycja lub buntownicy), a następne awansować w jej szeregach i dostawać coraz to lepsze zbroje. Miło

Twórcy twierdzą, że 'wiedzą co są winni fanom po wydaniu G3' i ja im wierzę - myślę, że Risen będzie świetnym zastępcą serii Gothic (choć wierzę, również w to, że Spellboundowi uda się zrobić w miarę porządnego G4), a wkraczając w świat który nam on oferuje poczujemy się dokładnie jak za starych dobrych czasów 'kolonialnych'