Serwer gier internetowych
Serwer gier internetowych
- strona główna

Forum gier internetowych

Dyskusje i porady dla użytkowników gier internetowych produkcji PLINGA.
Obecny czas: Czw Mar 28, 2024 7:01 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Programy do robienia gier
PostWysłany: Pon Kwi 22, 2019 5:47 pm 
Offline
bywalec
bywalec

Dołączenie: Wto Mar 24, 2015 3:38 pm
Postów: 13
Sprawdziłem kilka kreatorów, każdemu poświęcając około godziny do dwóch. Założenie było że ma służyć do tworzenia prostych gier więc obsługa 3D nie miała znaczenia. Opinie mogą być błędne bo to pierwsze wrażenie przy robieniu przykładów z tutoriali i pobieżny przegląd.

Jeszcze raz podkreślę że szukałem programu do tworzenia prostych gier dla początkującego, a nie narzędzia najlepszego.

subiektywne oceny w skali 1 do 10:
łatwość obsługi, możliwości tak na oko

  • Kodu for PC : 9, 2
  • Stencyl Works : 3, 5
  • Multimedia Fusion Development 2 : 5, 8
  • Game Maker : 6, 6
  • Construct Classic : 5, 7
  • Construct2 : 6, 4

Najłatwiejszym programem było zdecydowanie Kodu. Wyróżnia go też że jest po polsku. Pomimo tego, iż grafika jest na pierwszy rzut oka ładna i trójwymiarowa to wydaje się, że ma najmniejsze możliwości. Niestety do uruchomienia gier musi być zainstalowany na komputerze u odbiorcy, dlatego odpadł. Szukając kolejnego rozwiązania założyłem więc, że gra ma być samodzielna. Program jest darmowy.

Stencyl – tworzy gry flash, jest jednak zdecydowanie najtrudniejszy a możliwości nie są specjalnie imponujące. Tylko dla tych którym bardzo zależy by gra była we fleshu (technologia gier na strony internetowe). Ma kreator skryptów actionscript. (Actionscript to odmiana javascript, przeznaczona dla flash. Javascript – język skryptowy wykorzystywany głównie na stronach internetowych.). Stencyl jest darmowy.

Multimedia Fusion Development 2 ma opinię bardzo łatwego ale wydaje się że program nie za bardzo się zmienił od kilku lat. Opinie więc są stare i po prostu nieaktualne, bo konkurencja nie śpi. Program jest bardzo drogi, ma tańszą uproszczoną wersję The Game Factory. Jest wersja piracka (build 248) z 2008 roku po polsku. Język skryptowy lua (prosty język skryptowy, powszechny w grach, botach i innych programach jako język do robienia wewnętrznych skryptów). Chodź MFD2 jest bardzo popularny nie jest jednak wart zainteresowania. Wydaje się że jego popularność wynika po prostu ze starych i utartych opinii. Wersje demonstracyjne pozwalają tylko zapoznać się z możliwościami, nie pozwalają wygenerować programu (plik exe). Demo działa 30 dni.

GameMaker – jest nadająca się do użytku wersja Lite. Na oko ma trochę mniejsze możliwości niż Multimedia Fusion 2 i Construct Classic. Może troszeczkę łatwiejszy. Ma własny język skryptowy. Dużą zaletą jest popularność, duża ilość gier, przykładów i tutoriali. Wersja darmowa ma nieco ograniczoną funkcjonalność.

Construct 2 – Prosty i łatwy. Jest raczej mało popularny. Byłby chyba najprostszy ze wszystkich oprócz Kodu gdyby nie to, że miejscami zaczyna być blisko programowania obiektowego. Nie tylko koncepcyjnie ale też dosłownie. Np losowy obrót uzyskujemy pisząc: random(360). W innych programach klika się strzałki. W praktyce może stwarzać przez to problemy. Z drugiej strony stanowi lepsze wprowadzenie do prawdziwego programowania. Ciekawostką jest że wynikowa gra jest stroną internetową (HTML5 i jquery). Wymaga więc w miarę nowej przeglądarki internetowej. Na starym Internet Explorer 8 z WinXP nie zadziała ale na Firefoxie szło bez problemu. Brak języka skryptowego. Wersja darmowa ma nieco ograniczoną funkcjonalność.

Construct Classic– starszy brat construct 2. Ten drugi ma cyfrę 2 w nazwie ze względów marketingowych. Są to inne programy o podobnej obsłudze (podobny interfejs). Stopień trudności i możliwości ma zbliżone do Multimedia Fusion Development 2. Bardzo podobny do Construct2, jednak trudniejszy. Wadą jest że mało ludzi go używa, co za tym idzie znacznie mniej przykładów i instrukcji w internecie. Język skryptowy python. (Najprostszy język ogólnego przeznaczenia, który jest naprawdę użyteczny). Construct jest programem darmowym i otwartym.



Podsumowując. Wydaje mi się że jako pierwszy warto rozważyć Game Maker Lite lub Construct2. W przypadku braku w domu kogoś kto pomoże w razie problemów raczej gamemaker ze względu na informacje dostępne w Internecie i bogactwo przykładów.


PS
Bardzo ważna uwaga. Każdy program obsługuje się zdecydowanie inaczej. Jeśli ktoś nauczy się jednego to będzie narzekał że te inne są mało wygodne bo się po prostu przyzwyczai. Może więc mój brak doświadczenia z tymi programami pozwolił być bardziej a nie mniej obiektywnym.


Góra
 Profil  
 

Gracz komputerowy



Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 godziny


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
cron
Rezenzje gier | Powered by phpBB © 2014 phpBB Group

Redakcja serwisu forum.freeware.info.pl informuje, że publikowane komentarze są prywatnym opiniami użytkowników forum i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. | polityka prywatności